top of page

Toaleta rane

Zacijeliti mogu samo čiste rane

Pravilno previjanje i čišćenje rane je osnovni postupak u adekvatnom liječenju rana. Iznimno je bitno da pri previjanju i čišćenju rane na vrijeme odlučimo o odgovarajućoj tehnici previjanja, odaberemo odgovarajuće sredstvo za ispiranje rane te odgovarajuću oblogu za ranu. Na taj način ranu štitimo od mikroorganizama, okolno tkivo od eksudata iz rane te omogućavamo optimalne uvjete za cijeljenje rane.

Lavanox; otopina za rane; toaleta rane; hospitalija pharmacum
Asset 6.png

Učestalost previjanja je individualna te se mora prilagoditi svakom pacijentu u odnosu na  psihosocijalni status bolesnika, vrstu rane, količini i tipu eksudata, kao i onome što stavljamo na ranu.

Iz rane treba isprati sva strana tijela (ostatke pokrivala koje je bilo u rani, bakterije, detritus nekrotične dijelove). Ispiranje se obavlja mehanički, pod pritiskom. Za tu svrhu najbolje je koristiti sterilne brizgalice. Za čišćenje rane koristi se sterilni kirurški instrument – pinceta ili pean – kojim se drži smotuljak gaze i uz upotrebu sterilne otopine, čisti se kružnim pokretima, od centra rane prema periferiji u više navrata. Gazom kojom je rana čišćena ne smije se čistiti njenu okolinu i obrnuto, zbog sprječavanja kontaminacije rane mikroorganizmima i nečistoćama koje se nalaze na okolnoj koži te sprječavanja raznošenja mikroorganizama iz rane na okolnu kožu. Također, potrebno je očistiti i okolinu rane. Nakon toalete rane, a prije postavljanja odgovarajuće obloge na ranu, ranu i okolinu rane posušimo sterilnom gazom.​

lavanox5.png
LAVANOX Serag® otopina.jpg
Asset 2.png
Asset 5.png
bottom of page